Informace

Zlatý retrívr – pomocník při lovu, výborný přítel a kamarád.

Zlatý retrívr je plemeno psů vyšlechtěné ve Velké Británii a řazené mezi retrívry. Toto plemeno je obecně klidné, přátelské, vyhledávající společnost lidí. Je to poslušný a inteligentní pes. Má dobré plavecké schopnosti a hustou nepromokavou srst, což je plně využito při lovu kachen či jiného vodního ptactva. Jedná se o psa, který se vyznačuje velkou ochotou pomáhat lidem, a proto se také využívá jako canisterapeutický a asistenční pes. Tento pes je svému pánovi hluboce oddán, ale miluje i ostatní členy rodiny. Na člověka je silně fixován, proto nezájmem o něj velmi trpí. K cizím lidem se zlatý retrívr chová příjemně, pokud je správně vychován, nikdy nebývá agresivní. Při setkání s jinými psy je přátelský a nevyvolává rvačky. Problémy nejsou ani ve vztahu k ostatním domácím mazlíčkům. V průměru se dožívá 13 až 15 let.

Jedná se o středně velkého loveckého psa. Má dostatečně vyvinutý hrudník, rovné přední končetiny, svalnaté zadní končetiny a silný ocas. Jeho výraz tvoří široká lebka a kulaté hnědé oči s nepříliš dlouhým čenichem. Čenich je černý, ale ke stáří nebo při dlouhé zimě mění barvu na růžovou. Uši má svěšené a posazené ve výšce očí. Srst je hladká nebo mírně zvlněná, přiléhající s hustou nepromokavou podsadou. Na hrudi, zadních stranách končetin a na spodní straně ocasu vytváří bohaté prapory. Zbarvení srsti je v jakémkoli odstínu zlaté nebo krémové. S přibývajícím věkem psa se může srst stávat světlejší. Také štěňata jsou světlejší, než budou v dospělosti. Podle uší štěněte je možné poznat, jak budou mít zbarvení v dospělosti. Na evropských výstavách se upřednostňují světle zlatě a krémově zbarvení psi, nesmějí mít červené ani mahagonové zbarvení.

Svou aktivitou jsou předurčeni pro řadu činností. Stále jsou využíváni na lov jako přinašeči, protože jsou ochotni najít mrtvou nebo raněnou zvěř a nesníst ji. Zároveň jsou vhodnými domácími mazlíčky. Mají vyrovnanou povahu. Jejich charakteristickými vlastnosti jsou kladný vztah k lidem a ochota pomáhat jim. Pro svou absolutně neagresivní, mimořádně přátelskou a trpělivou povahu je zlatý retrívr považován za jedno z nejvhodnějších plemen k dětem. Nelze sice jednoznačně určit, jaké povahové vlastnosti bude mít váš pes, neboť hodně záleží na tom, jak prožil socializační fázi svého života, kterou částečně prožívá u chovatele a částečně u nového majitele. Zlatý retrívr je však poslušný a inteligentní pes, kterému je dána přirozená schopnost pracovat, být laskavý, přátelský, důvěřivý i sebejistý, zároveň také citlivý, ostražitý a snadno cvičitelný.

VÝŠKA:
psa v kohoutku 56 až 61 cm.
feny v kohoutku 51 až 56 cm.
VÁHA:
Zlatý retrívr váží v rozmezí 27 až 36 kg.